Dzień Czekolady 12 kwietnia 2020
Z tej okazji zachęcamy wszystkich miłośników czekolady do przygotowania ciast i deserów z czekoladą w roli głównej. Możecie  wykonać je samodzielnie lub z pomocą rodziców, rodzeństwa.
Sfotografujcie swoje czekoladowe przysmaki , zdjęcia prześlijcie wychowawcom, a wtedy umieścimy je na stronie ośrodka. Mile widziane są także przepisy.
Zachęcamy do udziału i czekamy Wasze na zdjęcia.

Pan Karol podsyła Wam przepis na blok czekoladowy. Pani Gosia dla ułatwienia opracowała Wam go w symbolach.

Blok na zdjęciu został wzbogacony o herbatę matcha w proszku, garść żurawin i migdały, a tradycyjne herbatniki zastąpione czarnymi.

Pychotka - zróbcie i przekonajcie się sami. Mile widziane zdjęcia zwrotne waszej działalności i efektu końcowego - zamieścimy je na naszej stronie i Facebooku (zdjęcia przesyłajcie na mail: gosiaczek-15@wp.pl lub bezpośrednio na Facebooka).

PRZEPIS PANA KAROLA
KALENDARZ ŚWIĄT NIETYPOWYCH

Jak wiecie w naszej kawiarence od tego roku szkolnego mamy nowy ekspres do kawy. Dzięki któremu możemy serwować różne rodzaje parzonej kawy. Ale czy wiecie skąd się bierze kawa?

Kawowiec, kawa
to rodzaj wiecznie zielonych krzewów i drzew z rodziny marzanowatych. Obejmuje 104 gatunki.
W większości pochodzą one z terenu Afryki, Ameryki Południowej, niektóre tylko z Azji.
Kawowce uprawiane są od ok. 575 roku n.e.
Owoc
Czerwony owoc kakaowca -pestkowiec z wyglądu przypominający jagodę; zawiera dwa jednostronnie spłaszczone nasiona. Nasiona niektórych gatunków kawy zawierają kofeinę, alkaloid o działaniu pobudzającym. Nasiona te są wykorzystywane do przygotowania parzonego napoju - kawy.
Gatunki kawy liczące się na światowym rynku produkcji to arabika (Coffea arabica) około 70%, robusta (Coffea canephora) około 30% i liberika (Coffea liberica) około 1% udziału.
W Polsce kawa pojawiła się po bitwie pod Wiedniem w 1683 w formie tureckiej. Wcześniej znana była regionalnie, np. w Kamieńcu Podolskim, gdzie dla wojsk osmańskich otwarto po zajęciu przez nie miasta kawiarnie, polscy mieszkańcy Kamieńca mogli wówczas zapoznać się z kawą i kawiarnią.
KAWOWIEC-KRZEW OD KTÓREGO WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA
OWOC KAWOWCA                                       
ZEBRANE OWOCE KAWOWCA
OWOCE KAWOWCA PO WYPALENIU
Owoce kawowca zrywa się z krzewów, oddziela się ziarna od miąższu i wszystkich ochronnych skórek. Gdy ziarna zostaną oddzielone miąższu, następuje etap wypalania kawy. Moc palenia nie pozostaje bez znaczenia. Im jest większa, tym mniej kofeiny znajduje się w ziarnach. Pamiętać jednak należy, że kawy różnią się swoją intensywnością, więc przyjmuje się, że im ciemniejsze ziarna, tym krótszy powinien być proces parzenia kawy. Dlatego do włoskiego espresso używa się ziaren z ciemnego palenia, a do kawiarek polecane jest palenie średnie.
                        W i t a j c i e ! ! !

Zachęcamy Was do zajęć kulinarnych, a mianowicie do pieczenia wieloziarnistego chleba. Szybkim i prostym sposobem otrzymacie pyszny chlebek :-) Spróbujcie! Naprawdę warto!
Składniki na 2 bochenki:
- 1 kg mąki krupczatki
- 6 łyżek siemienia lnianego
- 6 łyżek łuskanego słonecznika
- 1 szklanka otrębów pszennych lub żytnich
- 3 łyżki sezamu
- 2 łyżki pestek dyni
- 1,5 łyżki soli
- 3 łyżki cukru
- 50 g świeżych drożdży
- 1 litr letniej wody
Mąkę, ziarna, sól, cukier i pokruszone drożdże wymieszać dokładnie. Zalać letnią wodą i wyrobić ciasto (ciasto będzie bardzo luźne, ale takie ma być). Odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.

Wyrobić ponownie (po prostu wymieszać, ciasto będzie luźne) i przełożyć do dwóch natłuszczonych i oprószonych mąką pszenną foremek keksowych (wymiary dolne moich foremek to 9 x 28 cm). Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 20 - 30 minut, ciasto wyrośnie ponad brzegi foremki.

Piec około 50 - 60 minut w temperaturze 200o C. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).
Pozdrawiam, Wiesława.


Było o ziarnach  kawy to teraz trochę o tym co można z niej wyczarować.
Kawa? Tak, poproszę. Jaką...? Dużą, małą, mocną, słabą...? Kawowy zawrót głowy!
Rodzajów kaw i metod jej parzenia jest dużo dlatego przygotowałyśmy dla was propozycję jej przygotowania. Może uda Wam się coś podobnego wyczarować. Podzielcie się fotkami przygotowanych kaw, chętnie je chociaż obejrzymy skoro nie możemy narazie spróbować. Pozdrawiamy kawowo i życzymy smacznego.
Americano
Mocha
Macchiato
To inaczej polska "duża czarna". Jest to espresso zalane gorącą wodą. Nie ma jednego przepisu na Americano. Kawiarnie same decydują ile wody dolać.
To kawa uwielbiana przez łasuchów. Do espresso dodaje się czekolady, następnie zalewa je mlekiem podobnie jak latte. Czasami na wierzch kładzie się jeszcze bitą śmietanę.
Macchiato to zwykłe espresso, lekko zabielone spienionym mlekiem
Espresso
Ristretto
Lungo
To matka wszystkich kaw. Jest mała (max. 30ml), czarna, mocna i bardzo wyrazista. Jest kawą przez którą najkrócej przepływa woda która wypłukuje najmniej kofeiny
To jeszcze mniejsze espresso. Powinno mieć około 15ml. Do przygotowania kawy używa się mniej wody
Lungo jest odwrotnością Ristretto. To espresso, którego zaparzanie przedłuża się. Ma więc około 60ml. Jest przez to nieco łagodniejsze.
Latte macchiato
napój mleczny powstały przez powolne (delikatnie, po ściance) dolanie kawy espresso do gorącego mleka, pokrytego warstwą mlecznej piany. Prawidłowo przygotowane latte macchiato powinno mieć trzy warstwy: na dole mleko, pośrodku espresso, na górze piana.
Caffee latte
włoski napój kawowy powstający w wyniku wlania podgrzanego mleka do kawy espresso. Piana na tej kawie powinna mieć 1 cm grubości.
Cappuccino
to espresso zalane spienionym mlekiem. Na jego powierzchni powinna utrzymywać się ponad centymetrowa pianka. objętości 150-180 ml.
to nic innego jak podwójne espresso zalane gorącym, lekko spienionym, pełnotłustym mlekiem.
Flat white
To najprościej mówiąc: kawa z whisky. Do espresso dodaję się miarkę whisky, uprzednio podgrzanej. Do tej mieszanki dosypuje się brązowy cukier. Na wierzch kawy wykłada się bitą śmietanę. Ciekawostką jest, że tę kawę pija się. w szklance do piwa!
Kawa po irlandzku
kawa mrożona - napój kawowy, sporządzany na bazie kawy rozpuszczalnej, lodu i mleka. Została wymyślona przez przypadek w Grecji.
Caffee frappe


Kochani,
proponujemy żebyście jutro pozytywnie zaskoczyli Waszych bliskich.
Zróbcie im przyjemność i przygotujcie śniadanie mamie, tacie, siostrze, bratu, cioci, wujkowi czy współlokatorowi :) lub po prostu przygotujcie śniadanie wspólnie.

Z RACJI TEGO, ŻE ZBLIŻA SIĘ WEEKEND TO WARTO GO SOBIE UMILIĆ I ZROBIĆ COŚ SŁODKIEGO. PRZEDSTAWIAMY PROSTY PRZEPIS NA BABECZKĘ Z KUBECZKA
Poznaliście już historię pochodzenia kawy i jej rodzaje . Teraz chcemy was zachęcić do przygotowania zdrowych koktajli, przesyłamy wam kilka propozycji do samodzielnego przygotowania. Możecie również według swojego uznania skomponować koktajl z ulubionych owoców
i warzyw.
Życzymy powodzenia w eksperymentowaniu.

Dzień dobry,

mam dla Was kilka propozycji na dzisiejsze popołudnie. Zachęcam was do wykonania zdrowych sałatek. Wiosna zawitała na dobre, a w tym okresie należy się prawidłowo odżywiać. Prawidłowa dieta pozwoli nam uniknąć wiosennego przesilenia. którego objawami mogą być: osłabienie fizyczne, łamliwe paznokcie i wypadanie włosów, problemy z koncentracją, gorsza pamięci, brak humoru. Dieta na wiosenne przesilenie powinna obfitować w bogate w cynk ryby, chude mięso, nabiał, pełnoziarniste pieczywo i kasze. Nie zapominajmy o warzywach i owocach, które sprzyjają wzmocnieniu odporności są bogate w witaminy i mikroelementy. W załączonym pliku przesyłam Wam przepisy na warzywne sałatki. Znajdziecie tam zdjęcia i instrukcję jak je wykonać . A po wykonaniu sałatki proponuję chwilę relaksu rozwiążcie logiczne zagadki, które znajdziecie na YouTube w załączonych linkach:
Życzę miłego popołudnia
i smacznych sałatek

--
Pozdrawiam,
Karol Seroczyński

Święto flagi już za nami ale.... ciekawa propozycja na ciasto, spróbujcie a nie będziecie żałować.


przepis >>>



Tym razem Kawiarenka Helenowska zaprasza na Herbatę i jej historię.....oraz krótki savoir- vivre


CIEKAWOSTKI O HERBACIE
skocz do apteki po herbatę - kiedy herbata po raz pierwszy pojawiła się w Wielkiej Brytanii, można ją było kupić wyłącznie w aptekach.

Tu znajdziecie wiele innych ciekawych informacji o herbacie

Chá
绿茶
Lǜchá


Słodka tajemnica warszawskiego torcika W-Z
Wuzetka to symbol Warszawy popularny niczym pączki od Bliklego lub papieskie kremówki. Wuzetki, dostępne w niemal każdej cukierni, osładzają nam życie już od ponad sześćdziesięciu lat.

CIASTKO KONKURSOWE
Mało kto wie, że wuzetka powstała, jako jedno z ciast w konkursie organizowanym przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Tematem owego konkursu było wymyślenie nowego ciastka, które stałoby się symbolem Warszawy. Zwycięskim deserem okazała się. właśnie Wuzetka!

NAZWA WUZETKI
Skąd wzięła się nazwa wuzetki? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi, choć wszyscy podkreślają, że to skrót. Podobno historii powstania samej nazwy Wuzetki jest kilka, niemniej jednak dwie z nich wydają się być najbardziej wiarygodne.
Według pierwszej teorii nazwa pochodzi z przełomu lat 40. i 50. XX od Trasy Wschód-Zachód
(W-Z) symbolu powojennej, dźwigającej się z gruzów i wkraczającej w nowoczesność Warszawy, która była jedną z największych inwestycji realizowanych w tym czasie. Ponadto deser miał być podawany w kawiarni przy wspomnianej trasie W-Z.
Według drugiej teorii nazwa deseru powstała w wyniku fonetycznego przekształcenia skrótowca WZK, używanego przez gospodynie, który znaczył mniej więcej "wypiek z czekoladą i kremem" lub "wypiek z kremem". Panie postanowiły uprościć nazwę WZK, skracając ją właśnie do WZ.
Trudno stwierdzić, która z tych teorii przybliża nas do prawdy. Nie możemy jednak odmówić Wuzetce ponadczasowego charakteru. Jej słodki, kremowy smak powstały z połączenia biszkoptu, dżemu, bitej śmietany i pomady czekoladowej bezustannie nas zachwyca. Jedzmy Wuzetkę. Przybliżajmy jej historię. To część naszej powojennej historii, możemy być z niej dumni.


PS.  Jeśli narobiłyśmy wam smaku przesyłamy przepis na to pyszne ciastko.


Tym razem przepis na pyszne ciasto
Szybkie ciasto jogurtowe z truskawkami
Przygotowanie: 10 min  Pieczenie: 45-50 min  Łącznie: 60 min
Składniki:
3 jajka
3/4 szklanki cukru drobnego
1 szklanki mąki pszennej tortowej
1 płaska łyżka proszku do pieczenia
1/2 szklanki oleju
330 g jogurtu naturalnego gęstego
Dodatkowo:
ok. 250 g truskawek
cukier puder do oprószenia ciasta

wykonanie tak jak na filmie, wszystkie składniki mieszamy , ciasto wylewamy na blachę i układamy truskawki.
Na zakończenie zajęć kawiarenkowych w roku szkolnym 2019/2020 proponujemy prezentację- najdziwniejsze kawiarnie i grę proponujemy grę - jedzenionierzy
pozdrawiamy serdecznie
opiekunowie Barbara Zacharowicz i Elwira Rolke