W dniach 6-11 grudnia 2017 roku wychowankowie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego TPD Helenów wraz z opiekunami wzięli udział w Ukraińsko-Polsko-Niemieckim Spotkaniu Młodzieży. Miejscem docelowym spotkania było wyjątkowo urokliwe miasto Heppenheim położone w Niemczech. Gospodarzem spotkania był Haus am Maiberg  - Akademia Edukacji Politycznej i Społecznej diecezji Mainz organizująca seminaria, konferencje i spotkania międzynarodowe.
Dom, ponieważ takim mianem określana jest Akademia w której mieliśmy możliwość przebywać adresowany jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od przynależności politycznej, ideologicznej, religijnej i kulturowej, co zresztą odczuliśmy od samego początku.
W czasie trwania spotkania prowadzone były różnego rodzaju zajęcia. Pierwszego dnia nastąpiło spotkanie integracyjne mające na celu przełamanie barier. W naszym przypadku zarówno bariera językowa, jak i inne nie miały znaczenia. Młodzież Helenowska bez krępacji i z niewielką pomocą używając języka angielskiego przedstawiła się na forum całej grupy. Poznaliśmy swoje imiona, zainteresowania i opiekuna ze strony niemieckiej Fredrika, który wraz z pozostałą częścią zespołu  okazał nam niezwykłą gościnność i życzliwość. Podczas czterodniowego pobytu nie próżnowaliśmy. Zwiedzaliśmy, uczyliśmy się nowych rzeczy oraz oczywiście nie zapomnieliśmy o czasie relaksu i zabawy.
Na pierwszą wyprawę obraliśmy kierunek północno-wschodni, czyli  300 metrowe wzgórze Schlossberg na którym znajdował się Zamek Starkenburg z 1065 roku. Jako niepokorni podróżnicy postanowiliśmy zdobyć zamek niestandardową trasą, co przyniosło nam wiele radości i ekscytacji. Później zwiedziliśmy nasze miasteczko, po czym jeszcze bardziej utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jest ono zjawiskowo piękne. Mieliśmy okazję zobaczyć tamtejsze muzeum,  St Peter's Catholic Parisch Church oraz bardzo mile i aktywnie spędziliśmy czas w świetlicy grając w bilard i tenis stołowy.
Odwiedziliśmy również jedno z największych finansowych metropolii świata, jakim jest Frankfurt nad rzeką Man. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, udało nam się zobaczyć część miasta. Nieco zmarznięci, ale w dobrych nastrojach po solidnym obiedzie ruszyliśmy dalej. Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o filmach i odwiedziliśmy tamtejsze muzeum filmu. Tam zobaczyliśmy wiele ciekawych rzeczy - zarówno tych starych, jak i nowoczesnych. Po powrocie do domu zainspirowani odwiedzinami w muzeum i filmem urządziliśmy w pokoju wychowawców własny seans filmowy.
Każdego dnia teorię wprowadzaliśmy w praktykę, a dotychczasową wiedzę z nauki języków mogliśmy wykorzystać podczas codziennych czynności jakimi było zamówienie obiadu czy kupno pysznej kawy, która stanowczo okazała się naszym eliksirem szczęścia.
Ostatniego dnia, pomimo kilkunastogodzinnej podróży do domu, która nas czekała nie mogliśmy zapomnieć o jednym z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek leżących u podnóża góry Königstuhl. Heidelberg nie zawiódł naszych oczekiwań. Jako jedno z niewielu miast, które przetrwało II Wojnę Światową ukazało nam swoje piękne stare miasto, cudowne mosty, atrakcyjną zabudowę oraz  gotycko-renesansowy zamek.
Wyjazd okazał się bardzo owocny i chociaż czas upłyną bardzo szybko, a powrót zbliżył się nieubłaganie - pozostaną nam bardzo miłe wspomnienia i piękne obrazy. Nie pozostaje nami nic innego jak poczynić nowe plany i obrać kolejne kierunki podróży.
Back
Next
WYDARZENIA