W dniach 6-11 grudnia 2017 roku wychowankowie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego TPD Helenów wraz z opiekunami wzięli udział w Ukraińsko-Polsko-Niemieckim Spotkaniu Młodzieży. Miejscem docelowym spotkania było wyjątkowo urokliwe miasto Heppenheim położone w Niemczech. Gospodarzem spotkania był Haus am Maiberg  - Akademia Edukacji Politycznej i Społecznej diecezji Mainz organizująca seminaria, konferencje i spotkania międzynarodowe.
Dom, ponieważ takim mianem określana jest Akademia w której mieliśmy możliwość przebywać adresowany jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od przynależności politycznej, ideologicznej, religijnej i kulturowej, co zresztą odczuliśmy od samego początku.
W czasie trwania spotkania prowadzone były różnego rodzaju zajęcia. Pierwszego dnia nastąpiło spotkanie integracyjne mające na celu przełamanie barier. W naszym przypadku zarówno bariera językowa, jak i inne nie miały znaczenia. Młodzież Helenowska bez krępacji i z niewielką pomocą używając języka angielskiego przedstawiła się na forum całej grupy. Poznaliśmy swoje imiona, zainteresowania i opiekuna ze strony niemieckiej Fredrika, który wraz z pozostałą częścią zespołu  okazał nam niezwykłą gościnność i życzliwość. Podczas czterodniowego pobytu nie próżnowaliśmy. Zwiedzaliśmy, uczyliśmy się nowych rzeczy oraz oczywiście nie zapomnieliśmy o czasie relaksu i zabawy.
Na pierwszą wyprawę obraliśmy kierunek północno-wschodni, czyli  300 metrowe wzgórze Schlossberg na którym znajdował się Zamek Starkenburg z 1065 roku. Jako niepokorni podróżnicy postanowiliśmy zdobyć zamek niestandardową trasą, co przyniosło nam wiele radości i ekscytacji. Później zwiedziliśmy nasze miasteczko, po czym jeszcze bardziej utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jest ono zjawiskowo piękne. Mieliśmy okazję zobaczyć tamtejsze muzeum,  St Peter's Catholic Parisch Church oraz bardzo mile i aktywnie spędziliśmy czas w świetlicy grając w bilard i tenis stołowy.
Odwiedziliśmy również jedno z największych finansowych metropolii świata, jakim jest Frankfurt nad rzeką Man. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, udało nam się zobaczyć część miasta. Nieco zmarznięci, ale w dobrych nastrojach po solidnym obiedzie ruszyliśmy dalej. Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o filmach i odwiedziliśmy tamtejsze muzeum filmu. Tam zobaczyliśmy wiele ciekawych rzeczy - zarówno tych starych, jak i nowoczesnych. Po powrocie do domu zainspirowani odwiedzinami w muzeum i filmem urządziliśmy w pokoju wychowawców własny seans filmowy.
Każdego dnia teorię wprowadzaliśmy w praktykę, a dotychczasową wiedzę z nauki języków mogliśmy wykorzystać podczas codziennych czynności jakimi było zamówienie obiadu czy kupno pysznej kawy, która stanowczo okazała się naszym eliksirem szczęścia.
Ostatniego dnia, pomimo kilkunastogodzinnej podróży do domu, która nas czekała nie mogliśmy zapomnieć o jednym z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek leżących u podnóża góry Königstuhl. Heidelberg nie zawiódł naszych oczekiwań. Jako jedno z niewielu miast, które przetrwało II Wojnę Światową ukazało nam swoje piękne stare miasto, cudowne mosty, atrakcyjną zabudowę oraz  gotycko-renesansowy zamek.
Wyjazd okazał się bardzo owocny i chociaż czas upłyną bardzo szybko, a powrót zbliżył się nieubłaganie - pozostaną nam bardzo miłe wspomnienia i piękne obrazy. Nie pozostaje nami nic innego jak poczynić nowe plany i obrać kolejne kierunki podróży.
Podczas ferii zimowych po raz kolejny  udaliśmy się  na pobyt leczniczy do Mielna. Wyjazd nad Bałtyk był rzeczywiście doskonałą formą odpoczynku, rozładowania napięć, relaksu. Panuje tu wtedy cisza, spokój, które, zachęcają do spacerów brzegiem morza. Jak co roku tak i tym razem mieliśmy możliwość codziennego korzystania z basenu oraz jakuzie, oczywiście pod czujnym okiem ratownika
i naszej kadry.

Odwiedziliśmy Koszalin, byliśmy w kinie, na kręgielni, płynęliśmy statkiem po Bałtyku, odwiedziliśmy papugarnię, gościliśmy w kawiarni na przepysznym deserze. 

Uczestniczyliśmy w konkursach drużynowych zorganizowanych przez naszą kadrę. Oczywiście nie zabrakło też dyskoteki, karaoke, oraz gry w konsolę x-box. Jak co roku właściciele obiektu zadbali o wysoką jakość posiłków, które wszyscy ze smakiem zjadali. Po wizycie nad morzem pozostały wspomnienia. Pełni niezapomnianych wrażeń, wspaniałych przeżyć, z uśmiechem na ustach, przepełnieni radością i wypoczęci wróciliśmy do naszego ośrodka w Helenowie.  Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mogli oddychać świeżym, morskim powietrzem.
" Niech żyje bal..."

Bajkowe stroje, oryginalne pomysły na przebranie, do tego niesamowite układy taneczne i doskonała muzyka to oczywiście coroczny Bal Karnawałowy zorganizowany w naszym ośrodku.

To była naprawdę znakomita i szałowa zabawa. Nie sposób było się nudzić. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez Pana Łukasza, wszyscy bawili się doskonale. Wychowankowie przebrani w różnorodne  i kolorowe stroje wspaniale tańczyli w rytm skocznej muzyki .

To był kolorowy i piękny bal, który dostarczył wszystkim dużo radości i niezapomnianych wrażeń. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie balu serdecznie dziękujemy.


Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wspaniałego wydarzenia. 
Tradycją naszego ośrodka jest działalność grupy teatralnej. Od kilku lat prowadzi ją Pani Magda J. Wychowankowie corocznie przygotowują przedstawienia. W tym roku wystawili "Kopciuszka".

Słynna baśń urozmaicona ładna muzyką, kostiumami, wspaniałą grą aktorską dostarczyła oglądającym niesamowitych wrażeń. Podobała się zarówno tym młodszym jak i starszym wychowankom.

Nasi aktorzy zaprezentowali spektakl podczas Ogólnopolskiej Sceny Prezentacji Artystycznych Realizacji na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Zdobyli tam wyróżnienie. Otrzymanej nagrody z całego serca gratulujemy.
Bardzo dziękujemy Pracownikom Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. S. Kaliskiego w Warszawie za przekazanie podarunków naszym wychowankom. Było nam bardzo miło, że po raz kolejny pamiętaliście Państwo o naszych podopiecznych. Otrzymane prezenty sprawiły im mnóstwo zadowolenia i radości. Za ten miły gest z całego serca dziękujemy.
   Od 1 stycznia 2018 r w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym TPD "Helenów" odbywają się zajęcia   w ramach projektu "Zdrowo jem z Fundacją Tesco".
     Beneficjentami projektu są wychowankowie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego oraz   podopieczni Klubu Absolwenta z różnymi rodzajami niepełnosprawności  (niepełnosprawność ruchowa, intelektualna oraz sprzężona). Głównym zadaniem projektu jest usamodzielnianie wychowanków na miarę ich indywidualnych możliwości, promowanie zdrowego i racjonalnego odżywiania, zapewnienie rozwoju edukacyjno - wychowawczego poprzez naukę własną oraz zajęcia poszerzające wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania.
     W Ośrodku przeprowadzone zostało spotkanie z rodzicami wychowanków informujące o realizowanym programie finansowanym przez Fundację Tesco. Rodzice wysłuchali prelekcji na temat zdrowego żywienia, najważniejszych zasad prawidłowego odżywiania i zagrożeń płynących z niebezpiecznych dodatków dodawanych do żywności, wpływu żywienia na prawidłowy rozwój i poprawę funkcjonowania dzieci. Mieli możliwość, (z której korzystali) indywidualnej rozmowy z panią dietetyk.
Przeprowadzone zostało przez panią dietetyk wstępne badanie podopiecznych takie jak waga ciała, grubość tkanki tłuszczowej. Badanie miało na celu wyodrębnienie spośród uczestników projektu grupy, która wymaga szczególnego monitorowania zmian wagi ciała. Na czas trwania projektu opracowany został starannie dostosowany jadłospis. Uwzględnia on włączenie zdrowych produktów, zwłaszcza tłuszczów z kwasami Omego 3 jak również ograniczenie produktów z cukrem i mąką pszenną. Systematycznie kupowane są zdrowe produkty z których panie kucharki przygotowują dla naszych podopiecznych codzienne posiłki.
     Uczestnicy projektu podzieleni zostali na trzy grupy, każda z nich uczestniczyła w warsztatach pt: "Po co jemy? Czyli czym są kalorie, białka, węglowodany i tłuszcze i dlaczego składniki te potrzebne są człowiekowi". Efektem przeprowadzonych warsztatów było przyswojenie przez uczestników wiedzy dotyczącej roli poszczególnych składników żywieniowych, ilości jaka powinna być dostarczana organizmowi poprzez codzienną dietę oraz dzięki spożywaniu jakich pokarmów zyskujemy zdrowie i energię.
     Projekt jest dobrym pomysłem. Wychowankowie bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczą we wszystkich zajęciach. Zapoznają się z najważniejszymi zasadami żywienia. Poznają nowe smaki i różnorodność potraw.  Zaczęli przywiązywać większą uwagę do tego, co, na co dzień jadają. Zrozumieli, że spożywanie słodyczy nie jest zdrowe dla organizmu. Cieszy nas, że realizacja projektu przyczynia się też do większego zainteresowania grona pedagogicznego zdrowym odżywianiem. Jak to mówią "przykład idzie z góry".
     Nad przebiegiem projektu czuwają Panie: Monika Dziemidowicz - dietetyk oraz Karolina Sałapa - psycholog.
Back
Next
WYDARZENIA