Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) jest jedną z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce i polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków BirdLife International.

TPD Helenów jest zgłoszone do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jako szkolne koło OTOP. SOW TPD Helenów  bierze udział w autorskim programie edukacyjnym OTOP "Przyroda wokół nas - Ptaki".    


Przygotowujemy świąteczne dekoracje naszego ośrodka. Pomalowaliśmy drewniane zajączki. Dobraliśmy pastelowe kolory mieszając białą farbę z barwą żółtą, zieloną i czerwoną. Dokładnie pokryliśmy wycięte z drewna króliki.
Koło przyrodniczo-ogrodnicze - przygotowanie do wiosny.Zaobserwowaliśmy wzrastające tulipany i pierwszą biedronkę. Pracy było sporo: grabienie liści, przycinanie malin i miskantów. Obejrzeliśmy film o pracach w ogrodzie.
Przygotowaliśmy stroiki na świąteczny kiermasz. Wykorzystaliśmy naturalne elementy: gałązki świerku, mech, plastry drewna.
Koło przyrodniczo-ogrodnicze: na kolejnych zajęciach uporządkowaliśmy skrzynie przed posadzeniem
jesiennych kompozycji kwiatowych.
W ramach akcji Warszawskie Święto Drzewa 2022 posadziliśmy drzewko - grab.
Na zajęciach został omówiony sposób sadzenia drzew
Poznajemy budowę korzenia, rozsadzamy rośliny, umieszczamy donice z kwiatami w świetlicach aby były ozdobą Ośrodka.
W dniu dzisiejszym wychowankowie zadbali o wszystkie rośliny doniczkowe w Ośrodku. Następnie odbył się trening prania ubrań zakończony wspólnym pieczeniem kiełbasek .
Od początku roku szkolnego działamy bardzo prężnie. Do tej pory wykonaliśmy prace jesienne: opielenie klombu, wkopanie kwiatów kłączowych np.: kosaćców, liatr, wkopanie kwiatów cebulowych: żonkili i szafirków, przesadzanie zielistek ze skrzyń do doniczek. Poznaliśmy etapy rozwoju cebulki kwiatowej tulipana, dowiedzieliśmy się dlaczego jesienią należy sadzić do ziemi cebulki kwiatów, które zakwitną wiosną.
Back
Next