Strona klubu absolwenta


Idź do treści

O nas

O klubieKlub Absolwenta to w odniesieniu do pozostałych placówek nowy rodzaj działalności w Helenowie. Dotyczy osób dorosłych poza etapem edukacji.  Powstał w 2003 roku. Obecnie pełni rolę ośrodka wsparcia dotowanego przez  U.m.st. dla 18 osobowej grupy niepełnosprawnych absolwentów szkół nie tylko z Helenowa. Każdy z uczestników, otrzymuje wsparcie w zakresie niezbędnej rehabilitacji i indywidualnej opieki psychologa oraz realizuje program  uczestnicząc w zajęciach aktywizujących społecznie i przygotowujących do samodzielnego dorosłego życia na miarę swoich możliwości.

Są to treningi samodzielności  podczas pobytu w mieszkaniu treningowym. Gdzie uczą się radzenia sobie z niepełnosprawnością w każdej codziennej sytuacji życiowej.Planowania i robienia zakupów,  przygotowania posiłków, sprzątania, prania.
Pobyt w mieszkaniu treningowym jest szczególnym wyzwaniem dla osób z  dysfunkcją ruchu  gdy nawet w bardzo intymnych sytuacjach trzeba nauczyć się współpracować z opiekunem.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej
Kolejnym skutecznie aktywizującym zadaniem  są wyjścia treningowe. Wtedy trzeba pokonywać bariery nie tylko  komunikacyjne a także społeczne  - załatwiając samodzielnie sprawy w bankach, urzędach, przychodniach itp..

Uczestnicy zajęć przygotowują się do podjęcia pracy uczestnicząc w kursach komputerowych, poprawy wizerunku. Poznają podstawy przedsiębiorczości, bacznie śledząc trendy rękodzielnicze, absolwenci  na zajęciach arteterapii wykonują artystyczne przedmioty użytkowe,  karty i ozdoby okolicznościowe oraz biżuterię a także w razie potrzeby wykonują pracę na rzecz Centrum. Do realizacji powierzonych zadań mamy dwa odzielne pomieszczenia.

WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalejNależy podkreślić że różnorodność i ciężar niepełnosprawności z jakim zmagają się nasi podopieczni  nie stanowi bariery dla kontaktów z osobami sprawnymi,  a każdy nowy uczestnik szybko się aklimatyzuje. Sprawia to wzajemne zrozumienie  i chęć niesienia pomocy wypracowane na warsztatach komunikacji interpersonalnej i grupowej terapii psychologicznej.  Pamiętamy o urodzinach i kultywujemy tradycje świąteczne.
Obserwując postępy naszych podopiecznych mamy pewność że jest to działalność niezbędna , ratująca młodych ludzi przed regresją fizyczną i poznawczą. Ułatwiająca wejście w dorosłość.Cztery osóby podjęły stałą pracę a trzy odbyły staż zawodowy.
 

Serdecznie zapraszamy Państwa  do odwiedzenia  Klubu Absolwenta –Ośrodka Wsparcia


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego