CENTRUM  REHABILITACJI, EDUKACJI 
I  OPIEKI  TPD  "HELENÓW"
W roku 2020/2021 naszą pracę w Helenowie wspierają dwie  wolontariuszki z Niemiec : Izabel  i Jasmin, które przyjechały w ramach projektu EVS (European Voluntary Service)
Nazywam się Izabel, mam 19 lat i pochodzę z Niemiec, z małego miasteczka Neumarkt. Tam mieszkam z rodzicami i starszą siostrą. Moje hobby to: czytanie, joga, sport i jazda konna. Lubię też fotografie i czasem fotografuje piękno  przyrody. W wolnym czasie lubię spotykać się z przyjaciółmi w kawiarni, bo bardzo lubię też kawę, ciastka i rozmowy towarzyskie. Przyjemność sprawia mi przebywanie z ludźmi i pomaganie im. Kiedy jestem w Niemczech , to kilka razy w tygodniu pomagam w banku żywności.

Do Helenowa na wolontariat przyjechałam na 10 miesięcy. Moją pracą jest pomaganie na hipoterapii. Jestem tu bo wolontariat to świetna okazja na spotykanie i poznawanie  nowych ludzi, nauki  nowego języka i kultury. Trzeba sobie  radzić w nowych sytuacjach, co oznacza uczenie się niezależności  i tym samym poznawanie samego  siebie.

Bycie wolontariuszem  oznacza ciągły proces uczenia się,  co mnie bardzo interesuje i jest dla mnie ważne. Lubię Helenów i nie mogę się doczekać tego wielkiego doświadczenia jakim jest pobyt w Helenowie i w Polsce. 
Wolontariusze z fundacji AVE
Nazywam się Jasmin , mam 20 lat i mieszkam  w Berlinie, z mamą i  starszą dwa lata siostrą.  Lubię przyrodę, spacerować po lesie i pływać latem w jeziorze.
Moim drugim domem jest kuchnia,  a ulubioną czynnością w wolnym czasie jest pieczenie.  Uwielbiam piec ciasteczka i nawet chleb . Często  próbuję nowych przepisów, to takie interesujące próbować nowych  rzeczy.   Oprócz tego bardzo lubię odwiedzać restauracje  i kawiarnie z przyjaciółmi.
Przyjechałam do Helenowa na  10 miesięcy . Pomagam na hipoterapii I sprawia mi  dużo przyjemności praca tutaj, z końmi I z pracownikami hipoterapii.