DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO w TEATRZE "LALKA"
Gorąco polecamy :) szczególnie Karnawał zwierząt, cuda tworzone z rąk aktorów
W tym roku Dzień Teatru Publicznego przypada na 16 maja, ale my postanowiliśmy świętować cały tydzień.

PROGRAM:
- sobota, 16-05-2020 / godz. 12:00 / spektakl na viomeo / PTAK ZIELONOPIÓRY / reżyseria: Jarosław Kilian
- niedziela, 17-05-2020 / godz. 12.00 / słuchowisko / OPOWIADAMY BAŚNIE: KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU
- piątek, 22-05-2020 / godz. 18.00 / cykl WYCINANKI / niespodzianka
- sobota, 23-05-2020 / godz. 12.00 / spektakl na viomeo / KARNAWAŁ ZWIERZĄT / opieka reżyserska: Grzegorz Feluś

Link do programu Dzień Teatru Publicznego >>>

Jak samodzielnie zrobić cienie zwierząt z własnych rąk
TEATR CIENI
SPOTKANIA Z TEATREM cz.2
C - jak Cień, Teatr Cieni
Esencją tego teatru jest opowiadanie w prosty i przenośny sposób historii, podczas gdy światło wycina sylwetki aktorów i lalek, rzucając ich cienie na podświetlone płótna. Teatr cieni narodził się w chwili, kiedy pierwszy człekokształtny podniósł rękę pod słońce i ujrzał, że padający cień ma kształt wilka, lub królika. Tego typu teatr istnieje w Indiach od mniej więcej 2200 lat, a w Chinach zmienił się w sztukę, w której wykorzystuje się skomplikowane, skórzane figury wytwarzane z oślej skóry. Chiński teatr cieni swój początek zawdzięcza żałobie jednego z cesarzy, który zamiast rządzić, snuł się po ogrodzie i rozpaczał. W końcu rozkazał urzędnikom wskrzesić ukochaną, bez względu na koszty. Któregoś wieczoru cesarz przechadzał się po ogrodzie, nagle zobaczył dziwne cienie migoczące na ścianie ogrodu. Kiedy podszedł, okazało się, że cienie układają się w podobiznę zmarłej. Cesarz bardzo ucieszył się z widoku ukochanej; od tej pory dnie spędzał zajmując się sprawami państwa, a wieczorami spotykał z cieniami przeszłości.
Poniżej linki krótkich pokazów teatru cieni:

Ożywające w rękach artystów marionetki kojarzone są dzisiaj głównie z mało poważnymi przedstawieniami dla dzieci. Jednak przez kilka stuleci teatr lalkowy był formą przeznaczoną w głównej mierze dla widza dorosłego i funkcjonował w charakterze bardzo uniwersalnego medium. Marionetki to prawdziwe działa sztuki i inżynierii. Budowa i animacja marionetki wymaga ogromnego kunsztu i talentu. Sterowanie taką lalką odbywa się zdalnie za pomocą sznurków lub drutów przymocowanych do różnych części lalki. Pociągnięcia za odpowiednie linki poruszają głową i kończynami marionetki. Najlepsi w fachu lalkarze potrafią prowadzić je z gracją niemal identyczną jaką posługują się żywe tancerki czy baletnice.
LALKA W TEATRZE
Jednymi z najprostszych a jednocześnie najpopularniejszych lalek teatralnych są tak zwane pacynki. Z racji tego, że do ich poruszania używa się włożonej w nie ręki nazywane są też lalkami rękawiczkowymi. Aktor porusza nimi za pomocą palców - palec wskazujący animuję głowę pacynki, podczas gdy kciuk i palec środkowy poruszają jej rękami. Tego typu laleczki zwykle nie posiadają nóg i ukazują postać jedynie od pasa w górę. Doskonale sprawdzają się przy wesołych i dynamicznych przedstawieniach.
Innym rodzajem lalki teatralnej jest kukiełka. Zamocowana jest na długim kiju, który poruszany jest od dołu przez ukrytego za zasłoną lub parawanem aktora.
Teatr Cieni w wykonaniu Tymona, Alberta, Pani Sylwii i Pani Magdy :)
Zamieszczamy dla Was całe przedstawienie "Dziewczynka z latarenką". Poprzednie nagranie to był tylko fragment. Czyta i gra na lirze Albert i Kasia Krawczyk,
Pozdrawiamy :)


No i jak było? zapytał przejęty swoją rolą Piotr, ups! nagrało się.

Witajcie :)
Zapraszamy Was serdecznie do obejrzenia i podzielenia się z nami swoimi uwagami na temat naszego teatrzyku stolikowego pt."Trzy koziołki"

Dziękuję Kasi, Zuzi, Albertowi, Piotrowi, Tymonowi, Karolinie, Pani Sylwii za super pracę.

Witajcie Helenowiacy :)
Dziś dla Was zatańczymy. Mamy nadzieję, że nasze marionetkowe wygibasy sprawią Wam dużo radości i uśmiechniecie się oglądając filmiki.
Jak zawsze duże brawa dla całej grupy.
Zadanie nie było łatwe, ponieważ raz pierwszy prowadziliśmy marionetki i mieliśmy mało czasu na trening.
Szczególne uznanie dla Tymona i jego solówki do fragmentu piosenki Mr Polska, Bedoes - Marzenia